سندرم متابولیک

سندرم متابولیک

دلایل ابتلا به سندروم متابولیک را  دسته ای  از شرایط مانند: فشار خون، قند خون، چاقی، و سطح نا به هنجاری از کلسترول و تریگلیسیرید که با ابتلا فرد به این دو مورد؛ خطر امراض قلبی، سکته و دیابت بالا می برد. داشتن هر یک از این امراض به معنی دچار بودن فرد به سندرم متابولیک نیست. اگرچه، ابتلا به هر یک از این موارد خطر ابتلا به این بیماری جدی را به همراه دارد.

اگر فرد به سندرم متابولیک و یا هر یک از بیماری های مربوط به آن دچار شود، شیوه زندگی پویا می تواند باعث تاخیر و یا حتی مانع از بروز این امراض شود.

نشانه ها

اکثر اختلالات سندروم متابولیک هیچ نوع نشانه ای ندارند، اگرچه وخامت درد ناحیه کمر نشانه پنهانی نیست. اگر قند خونتان بالا باشد، قطعا نشانه ها و علائم دیابت که شامل تشنگی مفرط، تکرر ادرار، گرسنگی، و تاری دید را هم دارید.

چه هنگام به متخصص قلب و عروق مراجعه کنیم؟

اگر دست کم یک نشانه از سندروم متابولیک دارید با علم به آن از متخصص قلب و عروق مربوطه بخواهید که تست های مرتبط با  سندروم را تجویز کنند.

Metabolic syndrome

علل

بیماری سندروم مستقیما به اضافه وزن، چاقی، و عدم تحرک مربوط می شود. معمولا، سیستم گوارشی، غذاهای مصرفی در بدن را به قند و یا (گلوکوز) تبدیل می کند. در این حالت بدن انسولین پایدار را که توسط پانکراس ساخته می شود را تولید کرده و کمک می کند گلوکز به سلول های بدن وارد  شده و به عنوان سوخت از آن استفاده شود. در افراد با میزان انسولین پایدار، سلول ها به صورت معمول به انسولین واکنش نشان نداده و گلوکز تولید شده به راحتی وارد سلول ها نمی شوند. در نتیجه، مقدار گلوکز تولید شده در خون بالا رفته و بدن برای تولید انسولین بیشتر و بیشتر در تلاش است.

عوامل خطر ابتلا به سندروم

عوامل زیر خطر ابتلا به سندروم را افزایش می دهند:

  • سن: امکان ابتلا به سندروم متابولیک در اثر سالخوردگی بالاتر می رود.
  • نژاد: در کشور آمریکا، آمریکایی- مکزیکی ها بیشترین خطر ابتلا به این  بیماری را دارند.
  • چاقی: اضافه وزن، به ویژه در ناحیه شکم، خطر ابتلا به بیماری سندروم را افزایش می دهد.
  • دیابت: کسانی که در دوره بارداری به دیابت نوع 2  مبتلا می شوند، در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
  • دیگر بیماری ها. با ابتلا به  بیماریهای  قلبی عروقی، بیماری کبد چرب، و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک، در معرض خطر ابتلا به بیماری سندروم هستید.

سندرم متابولیک

عوارض

ابتلا به سندروم خطر ابتلا به این بیماری را بالا می برد:

  • دیابت: اگر تغییر در شیوه زندگی خود ایجاد نکنید و کنترلی بر اضافه وزنتان ندارید، تا جایی که به تولید انسولین پایدار منجر شود، سطح تولید گلوکزها به مراتب بالا و بالاتر رفته و در نهایت  فرد به دیابت مبتلا خواهد شد.
  • بیماری قلبی و عروقی، کلسترول و فشار خون بالا می توانند به ایجاد پلاک در شریان ها کمک کنند، این پلاک ها موجب باریک شدن و سخت تر شدن شریان ها شده و باعث بروز حملات قلبی و سکته مغزی می شوند.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پزشکی متخصص قلب و عروق.

پاسخ

1 × 5 =