رژیم قلیایی

رژیم قلیایی

رژیم قلیایی ( رژیم آلکالین ) بر اساس بررسی های انجام شده به نظر می رسد که یک رژیم غذایی عالی باشد. طررفداران رژیم قلیایی، بر این باورند که جایگزین کردن رژیم قلیایی و حذف غذاهایی که اسید تولید می کنند، می تواند تاثیر بسزایی در بهبود سلامتی انسان داشته باشد.

آن ها حتی ادعا می کنند که رژیم قلیایی می تواند در بهبود و درمان بیماری های جدی همچون سرطان، کمک کند. اما آیا واقعا این ادعا واقعیت دارد؟

رژیم قلیایی

رژیم قلیایی چیست؟

این رژیم که با نام رژیم غذایی قلیایی شناخته شده است، بر اساس این ایده است که تمام غذاهایی که می خوریم می تواند اسیدی یا قلیایی باشد، و میزان PH بدن را تغییر دهد.

هنگامی که بدن ما غذایی را که خورده ایم را متابولیزه می کند، انرژی ( کالری ) را از غذا استخراج می کند، در زبان عامیانه، بدن غذا را می سوزاند. زمانی که بدن غذا را می سوزاند، کالری و انرژی از آن جدا می شود.

این حالت مانند آتش زدن چوب در کوره است. وقتی چوب را در کوره می سوزانید، دودی که از آن بلند می شود همان کالری است، و ماده ای که در آخر باقی می ماند همان خاکستر باقی مانده از چوب است.

بررسی های نشان می دهد که این خاکستر می تواند اسیدی یا قلیایی یا خنثی باشد، طرفداران این رژیم بر این باورند که این خاکستر می تواند به طور مستقیم بر اسیدیته بدن انسان تاثیر بگذارد.

پس نتیجه می گیریم اگر غذاهای اسیدی بخورید این خاکستر در نهایت اسیدیته بدن شما را اسیدی می کند و اگر غذاهای قلیایی بخورید، اسیدیته بدن شما قلیایی می شود.

طرفداران رژیم قلیایی اثبات کرده اند که، غذاهایی با خاکستر اسیدی بدن شما را در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر می کند، در حالی که مواد غذایی با خاکستر قلیایی، خاصیت محافظتی بدن شما را افزایش می دهد. شما با انتخاب مواد غذایی قلیایی و یک رژیم غذایی سالم می توانید سلامت بدن خود را تقویت کنید.

مواد غذایی اسیدی و قلیایی

مواد غذایی که خاکستر اسیدی دارند شامل پروتئین، فسفات و گوگرد هستند، مواد غذایی که خاکستر قلیایی دارند شامل کلیسیم، منیزیم و پتاسیم هستند.

مواد غذایی اسیدی

این مواد شامل مرغ، ماهی، لبنیات، تخم مرغ و الکل هستند.

مواد غذایی خنثی

این مواد شامل چربی ها، نشاسته ها و قندهای طبیعی هستند.

مواد غذایی قلیایی

این مواد شامل میوه ها، آجیل، حبوبات و سبزیجات هستند.

رژیم قلیایی چه تاثیری بر روی چربی شکم دارد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید رژیم قلیایی علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن شما، با افزایش سطح قلیایی بدنتان می تواند به از دست دادن چربی های داخلی بدن کمک کند.

بهتر است مکانیسم چربی سوزی بدن با رژیم لاغری را این طور توضیح دهیم: هنگامی که میزان اسید در بدن شما افزایش می یابد، بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهد، در این زمان که بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود، بدن شروع به تولید بیشتر انسولین می کند. پس هر مقدار کالری که شما به طور روزانه مصرف کنید به چربی در بدنتان تبدیل می شود.

افزایش سطح انرژی

بنا به نظر بیشتر متخصصان تغذیه انسان تبدیل به آن چیزی می شود که آن را می خورد.  اسیدی بودن رژیم غذایی شما، سطح انرژی شما را کاهش داده و در نهایت سبب احساس شدید خستگی  تان می شود. عکس این رابطه نیز صدق می کند، طرفداران رژیم قلیایی معتقدند که غذاهای قلیایی سبب افزایش انرژی در بدن شده و همین موضوع به جوانسازی بدن شما کمک خواهد کرد.

افزایش سلامتی بدن

از آنجایی که مواد غذایی قلیایی شامل مواد سالم و مغذی همچون سبزیجات، ماهی و میوه ها هست، باعث می شود که شما عادات غذایی سالمی پیدا کنید. به واسطه استفاده ار رژیم غذایی قلیایی، شما مقادیر زیادی از اسید فولیک، ویتامین C، فیبر و منیزیم را دریافت خواهید کرد.

در امان ماندن از پیری زودرس

حتما تا به حال بارها شنیده اید که مصرف مدام سبزیجات و میوه ها می تواند از بروز پیری زودرس پیشگیری کند. این مواد غذایی می توانند اثرات مخرب محیطی بر روی پوست شما را خنثی کنند.  مصرف غذاهای اسیدی همچون گوشت، پنیر، شکر و قهوه سبب افزایش تولید رادیکال های آزاد و حمله آن ها به پوست بدن می شود.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قوانین رژیم غذایی قلیایی، پرهیز جدی از مصرف شکر است.

اندازه گیری سطح PH خون

میزان طبیعی و خنثی PH بدن بین 7.1 تا 7.5 است، زمانی که این رقم افزایش یابد، اسیدیته بدن قلیایی می شود و زمانی که کاهش یابد، اسیدیته بدن اسیدی می شود. روش مناسب برای اندازه گیری PH بدن، تست خون است، اما لازم است توجه داشته باشید که بهترین زمان برای تست PH، صبح هنگام و زمانی که ناشتا هستید، می باشد.

source:https://www.healthline.com/nutrition/the-alkaline-diet-myth

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پزشکی،  متخصص قلب در غرب تهران

پاسخ

هجده − ده =