درمان فشار خون مقاوم به درمان

فشار خون مقاوم به درمان چیست؟

فشار خون از جمله مواردی است که با عدم کنترل آن زمینه بروز بیماری های قلبی و عروقی را برای فرد فراهم می کند. برای کنترل فشار خون پزشک داروهایی تجویز می کند ولی زمانی که بدن در برابر داروهای ضد فشار خون ( حداقل 3 دارو) مقاومت نشان داده و تاثیری بر فشار خون نداشته باشد به آن فشارخون مقاوم می گویند. یکی از داروهای ضد فشار خون دیورتیک ( ادرار آور) می باشد که در حالت طبیعی باید فشار خون را به پایین تر از مقدار 90 میلی متر برساند. فشار خون مقاوم ممکن است در اثر مواردی به شرح ذیل برای فرد ایجاد شود:

 1. عدم مصرف درست و به موقع داروها
 2. عدم مصرف دوز کافی داروها ( کم بودن یا بالا بودن دوز داروها)
 3. استفاده زیاد از نمک
 4. افزایش میزان مایعات در بدن
 5. بی کیفیت بودن داروهای مصرفی
 6. مصرف مشروبات الکلی
 7. چاقی و افزایش وزن

فشار خون مقاوم به درمان در بیشتر افراد مخصوصا در سنین بالا بسیار دیده می شود. این بیماری علائم مشخصی نداشته و سالها در فرد به صورت پنهان باقی می ماند.

درمان-فشار-خون-مقاوم-به-درمان

علل ایجاد فشارخون مقاوم به درمان

 1. مقاومت کاذب

در برخی افراد فشارخون مقاوم به صورت موقتی در اثر قرار گرفتن در شرایط استرس و اضطراب ناشی از گرفتن فشار خون از فرد به وجود می آید. این مقاومت که در اثر استرس رگهای خونی دچار انسداد می شوند، واکنش طبیعی بدن می باشد بنابراین نمی توان به اندازه دقیق فشار خون رسید. این فشارخون کاذب معمولا در افراد مسن بیشتر دیده می شود.

 1. عدم همکاری بیمار

در پروسه درمان همکاری بیمار با پزشک متخصص به اندازه ای مهم می باشد که نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار می دهد. بیمار به دلایلی نظیر عوارض مصرف داروها، بالابودن هزینه درمان، مشکلات روانی بیمار مانند فراموشی یا زوال عقل از مصرف درست داروها اجتناب می کند.

 1. مشکلات دارویی

اشکال در نوع و مصرف دارو سبب ایجاد فشارخون مقاوم به درمان می شود. مهم ترین این عوامل عبارتند از :

 • دوز داروها به اندازه مناسب و کافی نیست.
 • ترکیب های دارویی به درستی انجام نمی شود.
 • داروهایی به غیر از داروهای فشار خون در پروسه درمان دخالت دارند. این داروها نظیر داروهای ضد بارداری ، داروهای مسکن ضد التهاب غیر استروئیدی ، داروهای ضد احتقان بینی، محرک های سمپاتیک استروئیدها، داروهای ضد افسردگی ، سیکلوسپورین اریتر، پوئیتین کلستیر امین
 • ایجاد فشار خون به دلیل عدم مصرف داروهایی نظیر کلونیدین یا بتابلوکرها
 • بر اثر دیورتیکها میزان پتاسیم و یپوکالیمی کاهش پیدا می کند.
 • بر اثر فعال شدن سیستم رنین آنژیو تنسین میزان مایعات در بدن افزایش پیدا می کنند.
 1. مشکلات همراه فشارخون
 • مصرف سیگار
 • افزایش وزن و چاقی مفرط
 • اختلال در خواب( آپنه)
 • مقاوم شدن بدن در برابر انسولین
 • ایجاد اسپاسم عروقی
 • حملات پانیک در اثر اضطراب و استرس
 1. فشار خون ثانویه
 • بیماری نارسایی کلیه
 • فشار خون رنو واسکولار
 • بیماری فئوکرومو سیتوما
 • آلدوسترو نیسم اولیه
 1. بالا بودن مایعات در بدن
 • مصرف زیاد نمک
 • افزایش حجم مایعات بدن به دلیل پایین بودن فشار خون
 • کم بودن دوز دارویی مانند دیورتیک

علل فشار خون مقاوم به درمان

 1. مصرف بیش از حد نمک یا ناکافی بودن مقدار دارویی مدرن برای درمان فشار خون مقاوم به درمان منجر به ضعف به درمان فشار خون می شود .
 2. دیگر مواردی که باعث فشار خون مقاوم به درمان می شود استفاده نادرست از مصرف دارو می باشد و استفاده از داروهای دیگر موجب افزایش فشار خون می شود .
 3. برای درمان فشار خون مقاوم به درمان استفاده از یک  داروی مدر یا دیورتیک ها با دوزهای نزدیک به داروهای بتابلاکرها توصیه می شود .بتابلاکرها ،دارویی با اثرات گشاد کننده رگ ها ،مسدود کننده های کانال کلسیم ،بازدارنده ACE داروی مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین می باشد.
 4. در صورتی که فشار خون به صورت درست اندازه گیری نشده باشد مانند باد کردن بیش از حد بازوبند با استفاده از بازوبندهای خیلی کوچکتر از بازوی بیمار باعث فشار خون بالا مقاوم به درمان می شود زیرا اسکروز سرخرک های بازو منجر به این می شود که سرخرگ ها در اثر فشار بادکنک بازوبند به خوبی تحت فشار قرار نگیرند و فشار خون به اشتباه نشان داده شود .

درمان-فشار-خون-مقاوم-به-درمان-2

درمان فشار خون مقاوم

در صورتی که دارای فشار خون بالا هستید می توانید با تعیین اینکه چه عامل هایی در فشار خون بالا تاثیر گذار هستند درمان کنید و موثر ترین راه برای درمان را بکار بگیرید  و امکان دارد علت هایی که از آن مطلع نیستید علت فشار خون بالا شما باشد مانند مشکلات کلیوی یا نارسایی تنفس به هنگام خواب در این صورت با توصیه های پزشک و روش اجرایی صحیح برای درمان اقدام کنید.

پزشک با تجویز دارو و دوز مصرف مناسب برای درمان فشار خون مقاوم به درمان  را بررسی می کند این داروها باید به گونه ای تنظیم شوند که موثر ترین ترکیب دارویی برای درمان باشد .از دیگر داروهایی که  پزشک امکان دارد تجویز کند داروی دیورتیک غیر تیازدی  مانند اسپیرونولاکتون است زیرا باعث تغییر مسیر جذب سدیم و دفع پتاسیم می شود.معمولا افرادی که ابتلا به فشار خون مقاوم به درمان هستند سطوح آلدوسترون بالایی دارند.بهتر است دارو ها حتماً زیر نظر پزشک و با استفاده درست مصرف شود زیرا عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت .

میزان رواج فشار خون مقاوم به درمان

متاسفانه بسیاری از افراد به فشار خون مقاوم به درمان مبتلا هستند ولی از بیماری خود هیچ اطلاعاتی ندارند اما حدود 25 تا 30 درصد از جمعیت کل در دنیا مبتلا به فشار خون هستند در کشور آمریکا افرادی که مبتلا به فشار خون مقاوم به درمان هستند حدود 10 درصد است که بیشتر در افراد مسن ،بیماران مبتلا به کلیوی ،بیماران دیابتی ،افرادی که دچار چاقی مفرط هستند ،نژاد های سیاه و کسانی که بیش از اندازه نمک مصرف می کنند دیده می شوند.ولی شیوع فشار خون مقاوم به درمان بر اساس تعیین فشار خون در کلینیک حدود 9 تا 12 درصد است .

فشارخون مقاوم به درمان تعداد قابل ملاحظه‌ای از جمعیت فشار خونی را در بر می‌گیرد در کشورهای غربی کسانی که مبتلا به فشار خون مقاوم به درمان هستند با توجه به شیوه ی زندگی افراد  افزایش پیدا کرده است .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پزشکی متخصص قلب و عروق

پاسخ

پانزده + ده =