اکو قلب جنین

اکو قلب جنین

قلب سیستم پیچیده ای در بدن است به همین دلیل امکان اینکه در هفته های اول بارداری در شکل گیری آن مشکلی به وجود آید، هست.این مسائل و مشکلات باعث بروز مشکلات مادر زادی در قلب و بروز اشکالات و خطراتی در ساختمان قلب می شود و با به وجود آوردن ارتباطی غیر عادی بین قسمت چپ و راست قلب باعث می شود دریچه های قلب شکل متفاوتی را به خود بگیرند.اما در مواردی که اکو قلب جنین انجام شود می توان با تشخیص زودهنگام بیماری برای رفع و درمان آن اقدام کرد و در مواردی که امکان رفع این نقص نباشد می توان با اجازه پزشک قانونی به بارداری خاتمه داد.

اختلالات قلبی یکی از علت های مرگ نوزاد در هنگام تولد می باشد که از بین هر 1000 نوزاد 6 نوزاد به این علت فوت می کند.اکو قلب جنین توسط متخصص قلب اطفال انجام خواهد شد و همانند سونوگرافی می باشد.با دستگاه اکوکاردیوگرافی اکو قلب جنین با تشخیص نارسایی های قلب نوزاد در ایتدای رشد جنین امکان پذیر می شود و می توان روند درمان را سریع تر آغاز کرد که البته استفاده از این دستگاه و پردازش اطلاعات آن نیاز به علم و مهارت بالا و خاصی دارد.

بهترین زمان برای انجام اکو قلب جنین در 18 هفتگی می باشد. این روش مانع از تولد نوزادهایی می شود که دارات مشکلات قلبی پیچیده و حاد باشند.اغلب این مشکلات و نارسایی های قلبی قابل برطرف شدن و درمان می باشند اما در برخی موارد نیز که مشکل پیچیده باشد وامکان درمانی نباشد بهترین راه خاتمه دادن به بارداری است.

دستگا اکوکاردیوگرافی هیچ عارضه ای را برای مادر یا جنین نخواهد داشت اما به مادران توصیه نمی شود که به صورت معمول از آن استفاده کنند.

اکو قلب جنین به دو صورت انجام خواهد شد

 1. اکو شکمی: اکو از طریق شکم انجام می شود.
 2. اکو واژینال: اکو از طریق واژینال انجام می شود.

اکو واژینال تصویری واضح تر را فراهم خواهد آورد.انجام اکو قلب جنین به زمانی بین 30 دقیقه تا دو ساعت نیاز خواهد داشت.

اکوی-قلب-جنین

چه مادرانی باید اکو قلب را انجام دهند

انجام اکو قلب جنین برای تمام مادران واجب نیست چرا که ساختار کلی قلب در سونوگرافی ماه سوم بارداری مورد بررسی قرار می گیرد.اما در مواردی که یکی از حالت های زیر وجود داشته باشد پزشک انجام اکو قلب را برای مادر تجویز خواهد کرد.

 • سابقه بیماری قلبی مادر زادی در فرزندان قبلی و یا خانواده

وراثت در بیماری های قلبی تاثیر گذار می باشد به همین دلیل این افراد باید اکو را انجام دهند.

 • مبتلا بودن مادر به بیماری لوپوس

لوپوس نوعی از بیماری است که در ایمنی بدن خوداختلالی به وجود می آید و بر اثر این بیماری دو نوع باکتری Anti-La (SSB) و Anti-Ro (SSA) در بدن تولید می شوند که توانایی عبور از دیواره جفت را نیز دارند.این باکتری ها می توانند با تاثیرگذاری بر قلب جنین باعث شوند جنین دچار مرگ داخل رحمی شود.

در مواردی که این مشکل به موقع شناخته شود با درمان دارویی بی نظمی های قلبی برطرف می شوند.احتمال تاثیر آنتی بادی های لوپوس بر قلب جنین در هفته های 18 تا 24 بارداری بالاتر است به همین دلیل در این مدت مادر باید هر دو هفته یک بار اکو قلب جنین را انجام دهد.

 • وجود بیماری متابولیکی در مادر مانند دیابت

اگر مادر به دیابت آشکار مبتلا شود، بالا بودن قند مادر به جنین منتقل شده و باعث می شود قلب جنین بزرگ تر از حد معمول بشود.

 • احتمال اختلالات کروموزومی در جنین

بعد از انجام آزمایشات غربالگری اگر احتمال مشکلات ژنتیکی در محدوده متوسط الاخطر باشد بعد از مشورت پزشک با مشاور ژنتیک، برای مادر انجام اکو قلب جنین تجویز می شود.

 • هیدروپس جنینی

برای پیداکردن علت هیدروپس قلبی اکو قلبی مفید می باشد.چرا که مشکلات قلبی جنین یکی از اصلی ترین علت های بروز هیدروپس در جنین می باشد.

 • یافته غیر طبیعی و یا هرنوع ناهنجاری در قلب جنین

ممکن است ناهنجاری های مادرزادی و مشکلات قلبی باهم بروز کنند،به همین دلیل در صورتی که هر نوع از این اختلال ها مشاهده شود مادر با تجویز پزشک باید حتما برای انجام اکو قلب مراجعه کند.

 • NT بالا در جنین

در مواردی که جنین دچار ناهنجاری های قلبی و عروقی باشد،چه جنین عادی باشدو چه جنین غیر عادی باشد،در تست های کروموزومی و از لحاظ کروموزوم در مقدار NTافزایش صورت می گیرد. به همین دلیل بالا رفتن NT یکی از غلت هایی می باشد که می تواند منجر به بروز مشکلات و نقص های قلبی در جنین باشد و اغلب جزو شایع ترین علت ها نیز می باشد. به همین دلیل در مواقعی که NT بالا باشد، حتی اگر نتایج کاریوتیپ و آمینوسنتز جنین طبیعی باشد، اکو قلب جنین ضروری می باشد و حتما باید انجام گیرد.

 • دوقلوهای مونوکوریون (نوعی از دقلو ها که هر دو جنین از یک جفت تغذیه خواهند کرد.)
 • بارداری به روش IVF
 • تاکی کاردی وبرادی کاردی ( بالا رفتن و یا پایین آمدن ضربان قلب در جنین )
 • بروز آریتیمی یا هر شک و احتمالی نسبت به بروز مشکلات و نقص در ساختار قلب جنین که در سونوگرافی دیده شود.
 • مصرف داروهای تراتوزن در دوره بارداری مانند لیتیوم

اکوی-قلب-جنین-2

فواید اکو قلب جنین

پدرر و مادرهایی که به دلایل مختلف از سالم نبودن قاب جنین خود اطمینان خاطر را ندارند و این موضوع باعث آشفتگی و بروز نگرانی در خانواده ها می شود می توانند با اکو قلب جنین از سلامت قلب جنین خود اطمینان حاصل کنند.( این روش برای مادر و جنین کاملا بی خطر می باشد.)

می توان برخی از ناهنجاری ها و مشکلات قلبی را بعد از تشخیص از روش اکو قلب جنین با درمان های دارویی برطرف کرد تا نوزاد متولد شده دارای مشکلات قلبی نباشد.

اغلب بیماری های قلبی مادرزادی قابلیت درمان را دارند اما نیاز به مراقبت های خاص خود را دارند. در چنین مواردی با تشخیص مبتلا بودن جنین به بیماری مادرزادی قلبی برای وضع حمل آنها برنامه ریزی خواهد شد تا در بیمارستان و مراکزی نوزاد خود را به دنیا بی آورند که دارای تجهیزات لازم برای مراقبت و نگهداری و همچنین جراحی نوزادان دارای مشکل قلبی را داشته باشد.

در مواردی که مشکلات قلبی سخت و پیچیده ای در نوزاد تشخیص داده شود که درمان ناپذیر باشند و یا درمان آنها برای خانواده ها نیازمند هزینه فراوان باشد،با مراجعه به مراکز قانونی و تشخیص اکوکاردیوگرافی برای خاتمه دادن بارداری اقدام خواهد شد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پزشکی متخصص قلب و عروق

پاسخ

هشت − 4 =